George Purcărea, un nou vis rossonero
: Tânărul format la Milan Academy Craiova impresionează la Cremonese. Transferul lui George Albert Purcărea la Cremonese reprezintă o nouă reușită pentru Milan Academy Craiova și un moment de referință pentru fotbalul juvenil românesc.
George Albert Purcărea, născut pe 2 aprilie 2010, este un mijlocaș central sau închizător, format la Milan Academy Craiova sub îndrumarea antrenorului Cătălin Girleșteanu. La vârsta de doar 15 ani, cu o statură impresionantă de 1,84 metri și 74 kilograme, Albert a fost invitat în Italia la un trial organizat de Cremonese, totul în urma unei selecții FIFA, facilitate de directorul sportiv Paolo Porcari.
Impresie la Cremonese
Ajuns la Cremonese, Albert a trecut cu succes vizita medicală și s-a remarcat încă din prima zi de antrenament. Directorul centrului de copii și juniori, Stefano Pasquinelli, precum și staff-ul clubului, au declarat că rar au întâlnit un jucător juvenil care să se adapteze atât de rapid. De obicei, procesul de integrare durează câteva săptămâni, însă George a depășit din prima antrenamentele și nivelul așteptat, lăsând o impresie plăcută italienilor.
Jan Nicola, managerul Milan Academy Craiova, a declarat pentru Sport.ro: „Albert a fost peste nivelul lor încă din primele antrenamente. Au rămas plăcut surprinși”. Se preconizează că acesta va reprezenta România la nivel de cluburi în Serie A, fiind un exemplu pentru viitorii juniori formați la Craiova și dovadă a profesionalismului academiei milaneze din Oltenia. Acest transfer validează munca depusă la nivel de copii și juniori și oferă noi perspective pentru tinerii jucători care visează să ajungă în fotbalul mare.
Jan Nicola pentru Antena1: https://www.facebook.com/reel/1818122548792648/


